האם משתלם לשכור מחסן או יחידת אחסנה?

השכרת מחסנים

אחת השאלות הנפוצות שכמעט כל מי ששוקל אחסון דירה או אפילו סחורה, היא האם הצעד הזה באמת משתלם מבחינה כלכלית. נתחיל מהסוף, ישנם מצבים שהאחסון יכול להיות מאוד משתלם, ויכולים להיות מצבים (שאנו נתקלים בהם מדי יום) שהאחסון פשוט אינו כלכלי.

לפניכם הסבר שיסייע להבין ולעשות את החישוב הריאלי כדי להגיע למסקנה מתי בכלל משתלם לשכור מחסן או יחידה לאחסון תכולה.

כמה עולה לשכור מחסן או יחידת אחסנה?

אחת השאלות שאנו צריכים לשאול את עצמנו כדי להבין את העלויות והכדאיות היא כמה עולה אחסון תכולת דירה או המחיר השכרת מחסנים.

ברגע שנבין מה העלויות, נוכל לקבל החלטות מושכלות יותר ולהבין אם ההשקעה שווה את התועלת.

כדי לתמחר את השירותים האלה, צריך לקחת בחשבון כמה מרכיבים שיכולים להיות מאוד שונים בין חברת אחסנה אחת לאחרת.

משך זמן האחסון

בדרך כלל אין לכם על כך שליטה אבל מה שחשוב להבין הוא שככל שמדובר בפרק זמן ארוך יותר, ככה הסיכוי להוזיל את העלות החודשית הולכת ועולה.

הסיבה היא שחברות אחסנה מעוניינות בשוכרים לטווח ארוך מפני שהם מעניקים להם מידה משמעותית של שקט ותזרים מזומנים קבוע. נצלו את העמדה הזאת כדי לקבל הטבות והוזלות.

לא בטוחים אם אתם מאחסנים לפרק זמן ארוך? קבעו מחיר מוזל לפרק זמן ארוך שישתנה אם תוציאו את התכולה לפני הזמן. בדרך הזאת תבטיחו את המחיר המשתלם בכל סיטואציה.

מיקום המחסנים

למיקום של חברת האחסנה יש משמעות גבוהה על המחיר מהסיבה שקודם כל מדובר בשטחי נדלן וככל שהם ממוקמים במקומות מרכזיים, ככה המחיר של השירות ילך ויעלה.

לדוגמה, אחסון תכולת דירה בראשון לציון תהיה יקרה בממוצע ביחס לאחסון בפריפריה.

יחד עם זאת צריך לזכור שלפני שמתפתים ובוחרים בהצעה הזולה, צריך לקחת בחשבון גם את עלויות ההובלה והנסיעות הארוכות שמייקרות את החבילה באופן משמעותי.

איכות האחסנה

איכות אחסנה הוא ביטוי רחב שמאגד בתוכו הרבה מרכיבים שונים. אנו ממליצים לקרוא את המדריך שעוסק בכך בהרחבה, ובכל אופן נספר לכם בקצרה שאנו מתכוונים לאופי השירות.

שירותי אחסנה צריכים להיעשות במחסנים ויחידות אחסנה מותאמות, נקיות ומוגנות במבנה ואמצעי הגנה אחרים כמו מצלמות, גלאי עשן ומערכות לכיבוי שרפות.

מעל הכל, למקום חייב להיות רישיון עסק שמעיד על כך שהוא עומד בכל הדרישות החוקיות. שימו לכך לב מפני שלמרבה ההפתעה, עסקי אחסון רבים אינם פועלים במסגרת רישיון תקני.

שירותים נלווים שצריך לקחת בחשבון

אתם עשויים להיות מופתעים מכמות השירותים שאתם יכולים להזדקק להם במהלך אחסון של דירה או אחסון סחורה. בין השירותים האלה אפשר למנות חומרי אריזה וקרטונים ואיך לא, גם הובלה אל המחסן וממנו.

כשמדובר בחברה ששוכרת מחסנים, לרוב היא לא תזדקק לשירותי הובלה חיצוניים, אך כשמאחסנים דירה ,כדאי לקחת בחשבון שירות משולב של הובלה ואחסנה שמצד אחד מייקר את המחיר בגלל ההובלה, אך מצד שני העלות של שירות משולב זולה יותר ביחס להזמנת הובלה ואחסנה בנפרד.

עלות חודשית

שלא כמו שירותים אחרים, העלות של השכרת מחסן או אחסון תכולה נקבעת על בסיס חודשי. משמע, ככל שתאחסנו לטווח ארוך, ככה העלות הסופית תגדל, וצריך סיבה מאוד טובה כדי לאחסן לפרקי זמן ארוכים.

נפח האחסון

זה לא סוד שככל שצריכים נפח אחסנה גדול יותר, ככה המחיר יטפס. יחד עם זאת כדאי לדעת שככל שהמחסנים גדולים יותר וככל ששוכרים אותם למשך זמן ארוך יותר, ככה כוח המיקוח שלכם עולה ואתם יכולים להוזיל את מחיר האחסון לכל קוב.

סוג המחסן

ישנם מספר סוגי אחסנה ששונים האחד מהשני ושכדאי לאמוד על ההבדלים לפני שבוחרים שיטה כזאת או אחרת, מפני שמעבר להפרשים במחיר, הם גם נבדלים בתנאים ומשהו שמתאים למישהו אחד, לא יתאים לאחר.

מחסנים לאחסון סחורה

ההבדל בין השכרת מחסן ליחידת אחסנה

עניין נוסף שצריך לעשות בו את ההבחנה הוא אחסון דירה לעומת השכרת מחסנים. בעוד שיחידת אחסנה היא הפתרון הטוב ביותר לאחסון דירה, כדי לאחסן סחורה, אפשר להיעזר באופציית המחסן הגדול שנגזרות מהכמות של הסחורה.

בדרך כלל כדי לאחסן דירה, אין צורך ביותר מיחידה בנפח מספר קובים בעוד שכדי לאחסן סחורה, צריך לקחת בחשבון את גודל הארגזים והכמות הכללית של הציוד.

אפשר לומר שאם מדובר ביבואן של פריטים קטנים, אפשר לעתים להסתפק ביחידת אחסון, אך כשמדובר בחברה, צריך מחסנים רציניים שמותאמים למטרה.

האלטרנטיבות שכדאי להכיר

כשמדובר באחסון תכולת דירה צריך לקחת בחשבון את המחיר הסופי שאתם נדרשים לשלם עבור השירות, לעומת השווי של החפצים.

לדוגמה, אחסון מקרר, תנור ועוד מספר רהיטים שהשווי שלהם במידה שתרכשו חדשים מסתכם ב-7,000 ש”ח או יותר, עשוי להשתלם במיוחד שעלות האחסנה הכוללת מסתכמת בסכום נמוך באופן משמעותי כמו כמה מאות שקלים או 1,000 ש”ח ויותר עבור כל תקופת האחסנה.

לעומת זאת, אם אתם רוצים לאחסן מקרר שהשווי שלו 2,000 ש”ח לפרק זמן של שנה, כנראה שאתם עושים טעות והעניין פשוט אינו משתלם.

האלטרנטיבה לאחסון תכולה יכולה להיות מכירה של הפריטים או אפילו תרומה. לעתים אתם יכולים לגלות שעצם זה שנפטרתם מפריט כזה או אחר, חסך לכם את הכסף של האחסנה וההובלה. יחד עם זאת, כשמדובר בפריטים בעלי ערך כספי או רגשי, האחסון יכול להתגלות כמשתלם במיוחד.

בהשכרת מחסנים הסיפור מעט שונה מפני שהשירות מסייע לבעלי עסקים להשיג גמישות תפעולית בכל הקשור לניהול המלאי ושטח האחסנה. יחד עם זאת, אם הנושא אינו מנוהל באופן הנכון, העניין יכול להיות לא יעיל ויקר שלא לצורך.

אפשר לומר שהשכרת מחסנים יכולה להיות משתלמת במיוחד מכיוון שהיא מסייעת לבעלי העסקים להגדיל או להקטין את שטחי המלאי באופן גמיש ובלי הצורך להיות כבולים לשטח ענק או מקום מוגבל.

כדאיות האלטרנטיבות

גם כאן צריך להבדיל בין שירותי אחסון דירות לבין ניהול ואחסון סחורות.

בכל הקשור לאחסון דירה אפשר לומר שהשיקול צריך להתבסס על המחיר, אך ישנם מצבים שונים שבהם גם למחיר אם משמעות.

חברות רבות מוציאות את עובדיהן לרילוקיישן שבמהלכו העובדים מעדיפים להשכיר את הנכס ולאחסן את הדירה. במצב כזה האחסון הוא על חשבון החברה כך שהעובד לא צריך להתעסק בזה יותר מדי.

ישנם מצבים נוספים של תכולה עם משמעות רגשית, או כאשר לא בטוחים לגבי משך הזמן, ועל כן האחסון יכול לתת פתרון טוב מאוד.

מבחינת השכרת המחסנים לעסקים, זה נכון שכל חברה יכולה לאחסן את הסחורה בעצמה וזה יכול להיות פתרון טוב מאוד, אך צריך לקחת בחשבון את ההשקעה בלוגיסטיקה ואת הצורך לבצע משלוחים לאזורים גיאוגרפיים שונים בעידן המכירות באינטרנט, בדיוק מסוג הדברים שהשכרת מחסן יכולה לטפל בהם באופן טוב במיוחד.

תוסיפו לזה את היכולת של חברה חיצונית (על כל המשתמע מכך מבחינה חשבונאית) לנהל את המחסנים באופן מקצועי, ותבינו מדוע ההשקעה יכולה להתברר כמוצלחת במיוחד.

כתבות שעשויות לעניין אתכם