מתי שירותי אחסנה משתלמים ומתי לא?

מתי משתלם לאחסן

שירותי אחסנה יכולים לספק פתרון במגוון מצבים שבהם נדרש לאחסן תכולה, סחורה או פריטים שונים, אך לעתים עולה השאלה אם בכלל משתלם לאחסן פריטים כאלה ואחרים או שאולי זה בכלל לא כדאי מבחינה כלכלית. מתלבטים אם לאחסן את הרהיטים, מכשירי חשמל או את תכולת הדירה שלכם בחברת אחסון? לפניכם כל השיקולים שצריך לקחת בחשבון כדי להגיע אל ההחלטה הנכונה.

השיקול באחסון תכולת דירה לעומת אחסנת מלאי לעסק

כשאנחנו באים לשקול את כדאיות האחסנה, עלינו להבדיל בין אחסון תכולת דירה לבין השכרת מחסן שמיועד יותר לעסקים. בשירותי אחסנה לעסקים, נעזרים במחסנים על מנת לאחסן ציוד או סחורה ולכן קל לתמחר את האחסנה ולהעמיס אותה על השירות או המלאי.

בעל עסק שמעוניין לשכור מחסן פשוט ישקלל את העלויות ביחס למחיר המכירה ויגיע למסקנה בנוגע לכדאיות שירות האחסון. כמו כן צריך לזכור שלבעלי עסקים אין תמיד את הפריבילגיה לוותר על האחסנה מפני שזה חלק בלתי נפרד משרשרת האספקה של המוצרים או השירותים שהם נותנים.

באחסון פריטים לפרטיים או באחסון של תכולת דירה, המצב שונה מפני שלבעל הרכוש יש את האפשרות להחליט אם הוא מוכן לשלם עבור שירותי אחסנה או שבמקום זאת משתלם לו יותר למכור את הפריטים, לתרום או למסור אותם.

כאן מגיעה השאלה המרכזית שכל מי שעומד לאחסן תכולה צריך לשאול את עצמו – האם משתלם לשלם עבור שירות אחסנה או שכדאי כבר להיפתר מהחפצים בדרך כזאת או אחרת.

אחסון תכולת דירה - תיבת נח אחסנה

לאחסן או להיפטר – איך בוחרים מה שווה לשמור באחסנה?

כששוקלים אם להיעזר בשירותי אחסנה, אחד האתגרים הוא להחליט אילו פריטים לאחסן ואילו לא. האם שווה לשלם על אחסנת כל חפץ או שמא עדיף למיין ולהיפטר מפריטים כאלה ואחרים?

בסופו של דבר המחיר של אחסון תכולה יכול להגיע גם לכמה מאות שקלים בחודש כך שמדובר בעלות לא מבוטלת וחשוב להבין אם כדאי בכלל להשקיע אותה.

עיקרון השווי של הפריטים

ככלל, מומלץ לאחסן פריטים יקרי ערך, בעלי חשיבות רגשית, או שימושיים במיוחד. לעומת זאת, פריטים זולים שניתן לרכוש במחיר זול יותר מעלות האחסנה או כאלה שאינם בשימוש – עדיף לעתים קרובות דווקא לתרום, למכור או להשליך.

לדוגמה, אם יש לכם סלון ישן וזול, יכול מאוד להיות שבמחיר של האחסון שלו למספר חודשים כבר תוכלו לרכוש אחד חדש וטוב יותר.

עיקרון טווח הזמן של האחסנה

לפרק הזמן שבו אתם עומדים לאחסן את הפריטים יש משמעות גבוהה על ההחלטה הסופית. הכפילו את מספר החודשים שאתם עומדים לאחסן את הפריטים במחיר החודשי של האחסנה ותגיעו לסכום המוערך שתצטרכו לשלם לאורך כל התקופה של האחסנה.

מכאן נובע שבאחסון לטווח ארוך כדאי לאחסן פריטים יקרים בעוד שבאחסון לטווח קצר המחיר של הפריטים יכול להיות נמוך יותר.

לדוגמה, אם אתם מעוניינים לאחסן מקרר שהשווי שלו בחנויות עומד על 2,500 ש״ח והמחיר החודשי של האחסון שלו עומד על 100 ש״ח, נוכל לומר שכדאי לאחסן את המקרר למספר חודשים בודדים אך אם מדובר באחסון ארוך טווח של שנה ויותר, יהיה כדאי למכור אותו ולרכוש מקרר חדש בבוא העת.

החישוב שביצענו כולל את המחיר של האחסנה למשך שנה שעומד על 12 חודשים כפול 100 ש״ח תשלום חודשי עבור האחסנה כך שהעלות של האחסון תעמוד על 1200 ש״ח. תוסיפו לזה את עלויות ההובלה שיעמדו על לפחות 500 ש״ח (לשני כיוונים ולפני פירוק דלתות בעת הצורך או שימוש במנוף) ותגיעו כבר ל-1700 ש״ח. מהמחיר הזה תורידו את המחיר שיכולתם לקבל ממכירת המקרר ומהר מאוד תבינו שממש לא כדאי לאחסן את המקרר שבדוגמה לתקופה של שנה.

לעומת זאת אם מדובר באחסנה לטווח זמן קצר, אז העלויות משתנות והאחסון הופך להרבה יותר כדאי ובאותו אופן, אם המקרר שלנו שווה 10,000 ש״ח, אז ברור שכדאי לאחסו אותו גם לשנה שלמה.

דוגמאות נוספות לפריטים שכדאי לאחסן

בין הפריטים בעלי ערך שכדאי לאחסן ניתן למנות את הבאים:

 • תכשיטים, ציורים, פסלים ויצירות אמנות.
 • כלי נגינה, אוספים ופריטי אספנות.
 • ביגוד רב שנמצא בשימוש.
 • פריטים בעלי ערך כמו שטיחים וכלי כסף.
 • תמונות אישיות ומסמכים חשובים.
 • מוצרי חשמל יקרים כמו מקררים, מערכות שמע, תנור אפייה, כיריים וכיוצא בזה.
 • אחסון רהיטים כמו סלונים, חדרי שינה וכו׳.
 • ירושות בעלות ערך סנטימנטלי או כספי.
 • חפצי ילדות בעלי ערך, תקליטים.

מה לא כדאי לאחסן

לעומת זאת, יש גם פריטים שהשווי שלהם אינו מצדיק את האחסנה ולעתים שווה להיפטר מהם ולרכוש חדשים בבוא העת.

 • בגדים ונעליים ישנים שאינכם לובשים.
 • צעצועים וחפצי ילדים שאינם בשימוש.
 • מוצרי חשמל ואלקטרוניקה מיושנים.
 • רהיטים משומשים במצב ירוד או בעלי ערך כספי נמוך.
 • ספרי לימוד וספרים שכבר קראתם.
 • כלים וציוד למטבח שאינם בשימוש.

חשוב לציין שבדרך כלל ההחלטה משלבת בין שני העולמות. כלומר, לאחר המיון של החפצים תגלו שיש הרבה פריטים שתרצו לאחסן ולצידם גם כאלה שתשמחו להיפטר מהם. מדובר במצב קלאסי שבו אתם עושים סדר בחפצים שלכם, מאחסנים את מה שצריך אבל חוסכים בעלויות לאור העובדה שניתן לשכור יחידת אחסון קטנה.

צריכים לאחסן את תכולת הדירה או פריטים בודדים ולא יודעים מהיכן להתחיל? ב״תיבת נח״ תיהנו מאחסנה מקצועית במתקנים מתקדמים שמאפשרים לכם לאחסן במגוון אפשריות ומחירים. לצד יחידות אחסון פרטיות, ניתן לשכור מחסנים או להיעזר בשטחי אחסון משותפים ולחסוך עשרות אחוזים בעלויות. התקשרו אלינו או שלחו הודעה לייעוץ ולהצעת מחיר שמתלמת במיוחד.

כתבות שעשויות לעניין אתכם