השכרת מחסנים לעסקים – יתרונות מול חסרונות והאם זה כדאי

מחסן לעסקים

עם עליית המסחר האלקטרוני והצורך בייעול שרשראות אספקה, עסקים בכל הגדלים מתמודדים עם השאלה האם השכרת מחסן היא השקעה נבונה והאם היא יכולה לתרום לתוצאות העסקיות. במאמר זה נציג את היתרונות והחסרונות של השכרת מחסנים לעסקים קטנים, בינוניים וגדולים, ונענה על השאלה אם השכרת מחסן הוא שירות שיכול לסייע לכם בתפעול העסק.

מהו שירות השכרת מחסנים?

עסקים רבים מתמודדים עם הצורך לאחסן מגוון רחב של פריטים – מציוד משרדי, דרך אחסון מלאי ועד לארכיונים, ובהיעדר מקומות אחסון בעסק עצמו, השכרת מחסנים הפך לפתרון אידיאלי לעסקים רבים.

במסגרת השירות, בעל העסק משלם סכום חודשי שנקבע בהתאם לנפח האחסנה שנדרש, למיקום המחסן ותנאי האחסון שנהוגים בו, ובתמורה יכולים העסקים להשתמש במחסנים האלה לצורכיהם העסקיים וכל זה מבלי לקנות שטחי אחסון ומבלי להעסיק עובדים שינהלו אותם. מודל זה הולך ונהיה מקובל יותר לאור הביקוש לשטחי אחסנה אך חשוב להבין מספר דברים לפני שקופצים על הטרנד ושוכרים את המחסן הראשון מוצאים.

סוגי מחסנים להשכרה שחשוב להכיר

חשוב להבחין בין שלושה סוגי מחסנים שמותאמים לצרכים שונים של עסקים:

  1. מחסן להשכרה לעסקים קטנים ובינוניים – מתאים מיוחד לאחסון סחורה וציוד בעסקים שהיקף הפעילות שלהם ממוצע ונמוך מכך. מחסן כזה יכול להיות מורכב מהשכרת יחידות אחסנה או מאחסנה במשטחים במחיר מוזל.
  2. מחסן לוגיסטי להשכרה – מתאים לחברות גדולות במיוחד שצריכות נפח אחסנה מאוד גדול ומתקני ליקוט והפצה מתקדמים.
  3. מחסני איקומרס – מתאימים לעסקים קטנים שמוכנים לשלם עבור שירות שכולל ניהול מלא של הצד הלוגיסטי ובכלל זה שירותי אחסנה, ליקוט, הפצה ואפילו טיפול בהחזרות.
מחסן איקומרס
מחסן איקומרס

היתרונות בהשכרת מחסנים

השכרת מחסנים מביאה איתה יתרונות רבים לבעלי עסקים ולמרבה ההפתעה, לעתים קרובות היא יכולה להתברר כזולה ומשתלמת יותר ביחס לאופציות אחרות. הסיבה היא שחברות שמציעות מחסנים להשכרה מתפעלות עשרות ומאות מחסנים כך שהעלות הכוללת לתפעול של כל מחסן הולכת ויורדת בהתאמה.

מעבר לכך, יש יתרונות נוספים שיכולים לעזור בניהול המלאי והלוגיסטיקה של מרבית העסקים.

ייעול תפעולי

ניתן לשפר את התפעוליות של העסק באמצעות השכרת מחסנים במספר אופנים.

  1. התחייבות לטווח קצר – העלויות של השכרת מחסנים נחשבת לזולה במרבית המקרים כך שהעלויות יהיו זולות יותר ביחס לאלטרנטיבות אחרות כמו רכישת שטח אחסנה יקר שצורך מהעסק תזרים מזומנים גבוה שיכול היה להיות מושקע באפיקים אחרים.
  2. השקעה בהתאם לצמיחה – השכרת מחסנים הוא מודל פשוט שמאפשר צמיחה מהירה באמצעות הגדלת שטח אחסנה לפי צורך. בקרה של האטה, ניתן לצמצם את שטח האחסנה בהתאמה ומבלי לבזבז כסף על שטח אחסנה לא מנוצל.
  3. פריסה לוגיסטית טובה יותר – ניתן להשכיר מחסנים במספר מוקדים גיאוגרפיים וכך לשפר באופן משמעותי את הלוגיסטיקה של העסק, זמני המשלוחים וכיוצא בזה.

עלות מול תועלת

ביחס העלות מול תועלת, מחסנים להשכרה יכולים לשדרג את הביצועים הפיננסיים של מרבית העסקים הקטנים והבינוניים.

  1. תפעול המחסן נעשה על ידי החברה שמשכירה לכם אותו כך שבעלי העסקים יכולים להתמקד בצמיחה ושיפור העסק שלהם במקום להתחיל ולהשקיע בניהול מחסנים. השארת הניהול של המחסנים לרבות האבטחה, התחזוקה, הביטוחים וכל התחום התפעולי שסובב את השירות לחברת אחסנה, יכול לחסוך כסף והרבה מאוד זמן ומשאבים.
  2. תכנון מס טוב יותר – השכרת מחסן לעסק היא הוצאה מוכרת במלואה כך שגם מהבחינה הזאת בעלי העסקים יכולים להרוויח.
  3. הוצאות מדודות שמרבית העסקים יכולים לעמוד בהן בקלות כך שבמקום להשקיע כסף באחסון, בעלי העסקים יוכלו להשקיע אותו בצמיחה ושיפור העסק.

חסרונות בהשכרת מחסנים

בהשכרת מחסנים לא הכל ורוד ובהחלט יש חסרונות שחשוב לקחת בחשבון לפני שמקבלים את ההחלטה אם לשכור מחסן.

שליטה מוגבלת בתפעול

עצם העובדה שאתם שוכרים שירות חיצוני, שמה אתכם במצב שאתם תלויים באיכות כוח העבודה ובשירות שינתן לכם על ידי חברת האחסנה. לכן חשוב להבין את תנאי השירות ולבחור רק בחברות אחסנה מומלצות.

לא מתאים לכל עסק

חשוב לבחון באופן מעמיק את צורכי העסק ולהתאים את המחסן לפי הצרכים האלה. אם אתם עסק קטן שמעוניין בשירותי מחסן איקומרס, עליכם להבין את העלויות הגבוהות שכרוחות בכך ושיכולות להפוך את כל האופרציה ללא כדאית. לעומת זאת אם אתם עסק גדול מאוד, יכול להיות שהשכרת מחסנים לא תספק מענה הולם לצורך העסקי שלכם.

האם משתלם לבעלי עסקים לשכור מחסנים?

כדי לענות על השאלה צריך להבחין בין עסקים קטנים, בינוניים וגדולים.

השכרת מחסנים לעסקים קטנים

עבור עסקים קטנים, השכרת מחסן קטן היא לעתים קרובות האפשרות המעשית ביותר. הגמישות והיעדר עלויות משמעותיות מאפשרים לעסקים קטנים להישאר רווחיים ולהסתגל לדינמיקה בשוק. בהקשר זה יש לקחת בחשבון את שתי האפשרויות שמתאימות לעסקים קטנים כשמצד אחד מחסני איקומרס ומצד שני מחסנים רגילים. כפי שכבר כתבנו במדריך שמתייחס להבדלים בין מחסן איקומרס למחסן רגיל, יש הבדלים מהותיים בעלויות ובמקרים מסויימים (בהתאם לרווחיות ולתכונות המלאי) העלויות שכרוחות במחסן איקומרס פשוט אינן משתלמות ולכן חשוב לבדוק כל עסק וכל מלאי לגופו.

השכרת מחסנים לעסקים קטנים – בינוניים

במיוחד אלה הנמצאים בשלבי צמיחה, יכולים להפיק תועלת עצומה משכירת מחסנים. גורם ההדרגתיות מבטיח שהם יוכלו להרחיב את הפעילות ללא הפרעות ולשפר את הפריסה הלוגיסטית בעלויות זניחות. עם זאת, עסקים בינוניים צריכים להיזהר משכירות ארוכת טווח שעלולה להשפיע לרעה על צמיחה עתידית.

השכרת מחסן בעסקים גדולים

עבור עסקים גדולים עם הון משמעותי, ההחלטה מורכבת יותר. בעוד שהשכרה יכולה להציע שיפור של הפריסה הגיאוגרפית, היעדר התאמה אישית וחוסר היכולת לשלוט באופן מוחלט על כל שרשרת האספקה יכולים להיות חיסרון משמעותי.

בסיכום הדברים ניתן לראות שהשכרת מחסן מתאימה בעיקר לעסקים קטנים ובינויים אך חשוב לציין שכדי ליהנות מכל היתרונות שסקרנו, יש לשכור מחסנים רק בחברת אחסנה מומלצת וראויה שמעמידה לרשותכם מחסנים נוחים ושירות מעולה.

צריכים מחסן לעסק? ב״תיבת נח״ תמצאו מגוון רחב של מחסנים להשכרה במיקומים נוחים ועם שירות מקצועי שיפנה לכם זמן לניהול העסק שלכם. המחירים שלנו הם מהאטרקטיביים בענף ואנו מתחייבים לשירות מעולה ול-100% שביעות רצון כבר למעלה מ-25 שנים. כל מחסני החברה עומדים בדרישות החוק ותוכננו מתוך מחשבה תחילה לספק לכם את הנוחות המירבית. התקשרו אלינו או שלחו הודעה לייעוץ ולהצעת מחיר משתלמת במיוחד.

כתבות שעשויות לעניין אתכם